MANDRY.IF.UA

Мандруй Прикарпаттям разом із нами!

    с.Білоберізка

    Категорія: Верховинський район Дата публікації: 23-03-2015, 09:52
    Білоберізка — село Верховинського району Івано-Франківської області. Орган місцевого самоврядування — Білоберізька сільська рада.

    Історія

    Там, де найвищі вершини Українських Карпат, течуть Біла річка і Чорна річка. По берегах росте і ронить білий цвіт у пінисту течію черемшина, то ж і ріку, яку творять Біла й Чорна водойми, названо колись Черемошем. На березі Черемошу розкинулося по горах мальовниче верховинське село Білоберізка, що прекрасно вписується у вінок інших сіл, які носять назви, утворені від певних порід дерев: Красноілля, Ільці, Ясенів, Яворів, Березів…

    Інтенсивне залюднення  Верховинщини припадає на XVII–XVIII століття.  Масове освоєння цих земель пояснюється  припливом втікачів з низинних районів Прикарпаття, які не хотіли терпіти феодальної експлуатації, а тому йшли в гори і там осідали.

    Карпатські гори і полонини на той час стали опорним пунктом карпатських опришків.  Під захистом народних месників новоприбульці без побоювань, що їх можуть повернути назад, стали заводитись власними господарствами, поклавши початок новим селам. До того ж вільні долини Білого і Чорного Черемошів мали хороші пасовища для ведення скотарства.

    Отже, природні умови і соціальний гніт зумовили появу нових сіл, серед них і Білоберізки. Так Білоберізка була заснована в 1669 році.

    Легенда про Білоберізку

    Розповідають, що в давні часи в горах поблизу бурхливого Черемоша жив стародавній мудрий і добрий чоловік. I було у нього дві доньки — Рада і Зрада. Рада, що розумом навіть перевищувала свого  батька, як і він, завжди робила людям тільки добро -  радила їм, як ту чи іншу справу краще зробити, виручала з біди. Зрада ж була підступною, потай чинила зло.

    Про красу і мудрість Ради пішли чутки по близьких і далеких околицях, аж поки не дійшли до короля Угорщини . I вирішив той будь-що взяти її за дружину. Послав він своїх слуг, щоб ті привезли в Угорщину Раду. Діставши відмову, угорці підмовили  Зраду, аби та допомогла їм здобути сестру. Та охоче пристала на це. Вона заманила Раду в пастку, пообіцявши, що з високої скелі покаже їй щось дуже цікаве. Коли    Рада побачила невблаганних і дужих чужоземців, що хотіли її полонити, вона кинулась зі  скелі на гостре каміння внизу і розбилась, вибравши  смерть замість неслави.

    Боячись гніву батька, Зрада змінивши свою подобу, пішла світ за очі, і ще й досі блукає поміж людьми. А нещасний батько поховав свою улюблену Раду неподалік  р. Черемоша, рясно зросивши її могилу сльозами. І виросла на тій могилі біла береза, що ще здалеку звертала на себе увагу своєю красою і незвичайною досі для дерева білопільською корою, що символізувало чистоту і  непорочність дівчини. Люди часто сюди приходили, а згодом і стали селитись тут, поблизу берізки білої. Та й на пам'ять про вродливу дівчину так і назвали це село — Білоберізка.

    На високих горах, що звідусіль обступають Білоберізку, поруч із багатьма іншими породами дерев і справді росте багато беріз. Зустрічаються, навіть, цілі березові гаї. Очевидно, одне із місцевих урочищ, яке густо поросло березою, колись і отримало назву «білі берізки», яка сформувалась в одне слово — Білоберізка.

    Та й старожили стверджують, що на місці села були ліси із значною перевагою беріз, які вирубувались першими поселенцями і використовувались для будівництва житла.

    Сучасний стан

    Село підпорядковане Білоберізькій сільській раді. Воно розміщене на лівому березі р. Черемош, в Покутсько-Буковинських Карпатах.

    Кількість присілків 14, а саме: Центр, Запотік, Михайлуші, Циркалаші, Паркан, Плаїк, Гайваси, Штефлики, Буковець, Закуток, Поля, Ціви, Пасічне, Заверх. Найбільший — Пасічне.

    Сільський голова Білоберізки — Іванюк Дмитро, секретар сільської ради — Шарабуряк Любов, землевпорядник — Пилип'юк Василь.

    Географія

    Географічні координати: 48°9' пн. ш. 25°2' сх. д. Часовий пояс — UTC+2. Загальна площа села — 20 км².

    Висота над рівнем моря — 790.0 м

    Село розташоване на Галичині, за 33 км від районного центру. Найближча залізнична станція — Вижниця, за 25 км. Білоберізка знаходиться в нижній частині течії річки Черемош.

    Середня висота села над рівнем моря 600–800 м.н.р.в.. Середня протяжність села: з півдня на північ — 6 км, із заходу на схід — 11 км.

    Село Білоберізка розміщене у кітлі Покутсько-Буковинських Карпат.  Воно оточене горами Кичерою, Солотвиною, Госеминою, Лисенкою і Петрашевою горою. В селі протікає ріка Черемош, в яку впадають Млинський і Сухий потоки, Чорна поточина та потік з Мочери.

    Клімат — помірно-континентальний. Середня температура січня −80С, липня +19°С. Середня кількість опадів на рік 850–1000 мм. Переважаючий напрям вітрів — північно-західний. Середнє число сонячних днів — 220, вегетаційний період — 136 днів.

    Населення

    За даними перепису 2001 року населення села становило 1234 особи, з них 99,76% зазначили рідною українську мову, 0,16% — російську, а 0,08% — білоруську.

    Соціальна сфера

    У селі є дільнична лікарня, яка розрахована на 20 ліжок і обслуговує 5 сіл. Тут також діють відділ невідкладної медичної допомоги, фізіотерапевтичний і стоматологічний кабінети, лабораторія.

    Відомі люди

    Народилися

    • Володимир Кобринський (1873–1958) — засновник музею Гуцульщини і Покуття в Коломиї
    • Шлемкевич Богдан Васильович (1993–2014) — військовий, загинув при виконанні бойових обов'язків, під час АТО

    Проживають

    • 90-річний сліпий казкар П. Шлимкевич (Худимин), який є носієм гуцульського фольклору
    • автор ряду поетичних збірок — О. Книзький
    • відома на Гуцульщині родина Ї. Минайлюка (Шкапа) та його синів — Петра і Семена — скрипалів, композиторів гуцульських мелодій.
    скачать dle 10.3фильмы бесплатно

    Фотогалерея


    Більше фото див. в альбомі
    с.Білоберізка (21)

    с.Біла Річка

    Біла Річка – село Верховинського району Івано-Франківської області. Рада - Гринявська сільська рада/ Засноване село в 1910р. Населення 157чоловік. Площа 0,3 км2. Поштовий індекс 78734 Телефонний код +380 03432 Водойма Білий...

    с.Буковець

    Буковець — село Верховинського району Івано-Франківської області. У межах села розташований Буковецький перевал заввишки 810 м (за іншими даними — 835 м), наподалік від якого розташована пам'ятка природи — скелі «Писаний...

    с.Бережниця

    Бережни́ця — село Верховинського району Івано-Франківської області. Основні дані Населення: 309 осіб Щільність населення: 206 осіб/кв.км. Поштовий індекс: 78710 Телефонний код: +380-3432 Координати: 48°12'20 пн. ш....

    с.Барвінків

    Затишне маленьке (населення близько 290 чоловік) село на березі Черемоша, в Верховинському районі. До Буковини тут - залізний міст, з Вижницею і Путилою автобусне сполучення....

    смт.Верховина

    Верховина (до 1962 р. — село Жаб'є, пол. Żabie) — місто в Івано-Франківській області, адміністративний центр Верховинського району та Верховинської районної ради. Розташоване на висоті 620 м над рівнем моря, на березі річки...

    Залишити відгук
    Старайтесь висловлювати свої думки грамотно та лаконічно


Вірменська церква
Вірменська церква
Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії..
с.Грабовець
с.Грабовець
Грабовець — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області,..
с.Гвізд
с.Гвізд
Гвізд – село, центр сільської Ради. Віддаль до районного центру – м. Надвірної6 км,..
с.Вишнівці
с.Вишнівці
Вишнівці – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. В селі діє..
с.Волосів
с.Волосів
Село Волосів розташоване на віддалі15 кмвід районного центру та27 кмвід обласного,..
Вірменська церква
Вірменська церква
Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії..
с.Добротів
с.Добротів
Добротів – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Колишня назва -..
Темпель
Темпель
Темпель — реформістська синагога в м.Івано-Франківськ. Ідея зведення темпля у..
Івано-Франківський обласний художній музей
Івано-Франківський обласний художній
Івано-Франківський обласний художній музей — обласний художній музей у місті..
смт.Богородчани
смт.Богородчани
Богородчани — селище міського типу, районний центр в Івано-Франківській області,..
с.Гута
с.Гута
Гута — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
с.Бабче
с.Бабче
Бабче — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
с.Горохолин Ліс
с.Горохолин Ліс
Горохолин Ліс (Горохолина Ліс) — село в Україні, в Богородчанському районі..
Церква Царя Христа (Майзлі)
Церква Царя Христа (Майзлі)
Ц́ерква Царя Христа, також відома як церква на М́айзлях, —..
с.Горохолина
с.Горохолина
Горохолина (Горохолино) — село в Україні, в Богородчанському районі..
Про нас

У світі є багато прекрасних куточків, один з них - Карпати . Це перлина в скарбниці України . У цьому Ви переконаєтесь, відвідавши Івано-Франківщину - край з неповторною історією та культурою, цікавими людьми.
Нашим покликанням є зібрати найкращі місця та краєвиди Івано-Франківщини.

Календар

«    Листопад 2016    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Всі права захищено. MANDRY.IF.UA © 2014-2015