MANDRY.IF.UA

Мандруй Прикарпаттям разом із нами!

  Вірменська церква

  Категорія: Храми Дата публікації: 2-01-2015, 12:13
  Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії (народна назва — «голуба церква») — пам'ятка архітектури національного значення у місті Івано-Франківську. Сьогодні це — Покровський кафедральний собор Української автокефальної православної церкви.

  Храм розташований у самому середмісті Івано-Франківська біля площі Ринок за адресою: вул. Вірменська, буд. 6.

  В історичній літературі триває дискусія: як правильно називати цю сакральну споруду — церквою чи костелом. Вірменська апостольська церква є однією з найстаріших у Європі. Це особлива релігійна гілка, яка не відноситься ані до православ’я, ані до католицизму. В середині XVII століття Львівський вірменський архієпископ прийняв унію з Римом. На підставі цього деякі історики всі вірменські споруди західної України називають костелами.

  Опис храму

  Вірменська церква в основі є взірцем стилю бароко.

  Храм являє собою цегляну, тринавову базиліку з трансептом. Середня нава і трансепт однієї висоти, бічні нави (у теперішній час) — значно нижчі. Головний фасад увігнутий з трикутним фронтоном, фланкований двома круглими баштами. Споруда за периметром розчленована пілястрами іонічного ордеру, завершена карнизом.

  Церкву перекрито напівциркульним склепінням з розпалубками, центральний об'єм перекритий куполом без барабану, що спирається на опорні стовпи за допомогою підпружних арок і вітрил.

  У оформленні інтер'єру храма використані іонічний ордер, а також дерев'яна скульптура, яка, вочевидь, належить різцю М. Полейовського, на стінах фрески, виконані Яном Солецьким, що вміщені на карнизі центрального вівтаря та трансепту.

  Привертає увагу виконана у вірменському стилі вівтарна плита Хачкар, яка є в центрі вівтаря.

  З історії храму

  Передісторія: чудотворний образ

  З моменту заснування Станиславова великий вплив на його життя мала вірменська громада. Вірменам належав цілий міський квартал, в якому вони протягом 1663—1664 років спорудили свою першу дерев'яну церкву.

  Незабаром у храмі з'явилась і своя чудотворна ікона. Писар станиславівської вірменської ґміни Домінік замовив копію ченстоховської ікони Божої Матері в 70-річного іконописця Даниїла.

  Цей образ висів у нього вдома і він часто молився перед ним. Домінік дуже погано бачив, але з часом його зір повністю відновився. Писар приписав це чудодійній силі образу та передав його до храму.

  Уже в церкві, 22 серпня 1742 року, Божа Матір «заплакала справжніми сльозами». Того ж дня в присутності великого зібрання людей почалось богослужіння, яке тривало 44 години. Після цього образ прославився багатьма чудесами. Люди виліковувалися від епілепсії, сліпоти, артриту та багатьох інших хвороб. На честь з'явлення чудотворного образу, за ініціативою вірменського братства, було прийнято рішення про зведення кам'яної будівлі величавого храму.

  Сьогодні на щипці церкви знаходиться копія цієї ікони.

  Будівництво та єврейські кошти

  Власник міста - великий коронний гетьман Юзеф Потоцький 28 травня 1743 року урочисто заклав наріжний камінь майбутнього кам'яного вірменського костелу із різьбленим надписом: «Троєкратно Благословенній Найсвятішій Богородиці камінь, місто й душу разом під дівичі ступні».

  Проте грошей не вистачало і стіни почали зводити лише за п'ять років. З метою прискорення будівництва Юзеф Потоцький видав універсал, згідно з яким єврейська громада мала щороку сплачувати 1000 злотих на будову вірменської церкви, до повного її завершення. Відтак, 15 років євреї фінансували зведення головного храму своїх запеклих конкурентів у гандльових справах. Вірмени не дуже квапилися із завершенням будівельних робіт, освячення церкви відбулося 22 серпня 1763 року.

  На церемонії освячення був присутній львівський вірменський архієпископ Яків Стефан Августинович, який нарік новобудову костелом Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії. Розписи виконав відомий польський художник Ян Солецький. Вівтарі були прикрашені чудовими фігурами святих роботи скульптора Матвія Полейовського. Проте, навіть після побудови відчувався брак коштів — церква стояла без зовнішньої штукатурки аж до 1800 року.

  Храм наприкінці XVIII — у XIX ст.ст.

  Кінець XVIII — початок XIX ст. був часом важких випробувань для вірменської громади міста. Її кількість і раніше не перевищувала 500 осіб, а після масової еміграції вірмен до Угорщини, вірмен залишилось зовсім мало. Через брак прихожан вірменська церква швидко прийшла у незадовільний стан і протягом 1811—26 років стояла зачиненою. Справи пішли краще за пароха Антонія Борковського, який відновив богослужіння і провів часткову реставрацію (1829). Вартим згадати є той факт, що у 1803 році вірменське братство святого Григорія поклало у львівський банк 69 808 злотих. Щорічні відсотки становили 175 злотих, і цієї суми цілком вистачало на платню пароху.

  Під час знаної «Мармулядової пожежі» (1868) Вірменський костел згорів. На його реставрацію скинулися багато мешканців Станиславова різних віросповідань і національностей. У 1870 році реставрацію було завершено, але споруда при цьому дещо змінила свій зовнішній вигляд. Дві бокові вежі стали значно нижчими, пропала сигнатурка, змінилася форма куполів — шоломи барочного силуету були замінені дзвіноподібними куполами; іншим за конфігурацією став також фронтон, зникла невелика башта, що вінчали дах.

  Вірменська церква у ХХ столітті і в наш час

  Під час Першої світової війни на церковному городі отаборилась артилерійська батарея росіян. Німці засікли, звідки ведеться вогонь, і накрили цей район вогнем своїх гармат. В результаті був пошкоджений фасад храму, а стеля пробита у багатьох місцях.

  Після І-ї світової війни парох Францішек Комусевич домігся, щоб уряд визнав костьол пам'яткою історії та архітектури, й зумів вибити кошти на реставрацію. Під час відновлювальних робіт дах покрили оцинкованою бляхою, а куполи — мідною. Також провели реставрацію фресок і вівтарних скульптур. Мармурові та алебастрові фігури виготовили у майстерні Мар'яна Антоняка, який був добре відомим скульптором надмогильних пам'ятників. А технічним керівником реставраційних робіт був «батько» Станиславівської ратуші — архітектор Станіслав Треля. Загалом ці відновлювальні роботи тривали протягом 1919-30 років.

  30 травня 1937 року відбулась коронація Чудотворного образу Божої Матері. На церемонії був присутній примас Польщі кардинал Гльонд та 17 єпископів, які представляли римо‑католицьку, греко‑католицьку та вірменську церкви.

  У травні 1946 року багато поляків і полонізованих вірмен залишили Україну. Із собою до Польщі вони забрали і Чудотворний образ, який зараз знаходиться у гданському костелі св. Петра і Павла. А «осиротіле» приміщення костелу віддали російській православній церкві, яка там протрималась до кінця 1940‑х років. Після того там розмістилися майстерні художників. Саме тут було виготовлено статую Матері-Вітчизни для братського кладовища радянських воїнів на вулиці Лепкого.
   
  Упродовж 1962—1965 років у приміщенні костьолу жив відомий художник Опанас Заливаха.

  Від 1971 року з'являється новий «господар» храму — музей релігії і атеїзму, задля чого пам'ятку було частково відремонтовано й пристосовано під потреби музейного закладу. В його експозиції було багато цікавих експонатів, та особливо розкішним був «підвал інквізиції», що, напевно, ніяк не поступався Музеєві катувань у Кам'янці-Подільському.

  Тоді ж, трохи згодом майданчик перед церквою-музеєм «прикрасила» ракета, яка, за тогочасним путівником, «символізувала одвічне прагнення людства до знань, до світла, до щастя». У місті снували навіть чутки, що то був справжній ракетний модуль, на якому раніше тренувалися космонавти, хоча в дійсності це був звичайний макет, виготовлений на локомотиворемонтному заводі. Що радянська влада вдійсності збиралася «символізувати» цим макетом невідомо, але ракета була досить відомим місцем у місті через заклад продажу розливного пива, який з року в рік проводив жваву торгівлю біля ракети. З поверненням будівлі статусу культової споруди (1990) ракету відвезли на задвірки одного з промислових підприємств, де вона перетворилася на брухт просто неба.

  У 1990 р. приміщення передали Російській Православній церкві, та вже 1990 р. її настоятель о. Степан Абрамчук перейшов до Української Автокефальної Православної Церкви. Тоді ж церква отримала офіційну назву Покровського собору УАПЦ. Нові господарі перефарбували храм у голубий колір — геральдичний колір Божої Матері.

  У 2008 р. спалахнув скандал, пов'язаний із Вірменською церквою. Тоді в церкві йшла реставрація, і у ЗМІ з'явилась інформація про те, що майстри замальовують фрески Яна Солецького.

  На сьогодні (2010) реставрацію Вірменської церкви закінчено. Кожен може зайти до храму і порівняти збережені старі розписи із відреставрованими.
  скачать dle 10.3фильмы бесплатно

  Фотогалерея


  Більше фото див. в альбомі
  Вірменська церква (10)

  Свято-Троїцький собор

  Свято-Троїцький кафедральний собор – однокупольний храм, пам’ятник архітектури, побудований у 1893 році як костел РКЦ. За «совітів» використовувався як архів. У 1998 році за клопотанням єпископа Іоасафа рішенням голови...

  Церква Царя Христа (Майзлі)

  Ц́ерква Царя Христа, також відома як церква на М́айзлях, — греко-католицька церква в Івано-Франківську. При церкві діє монастир отців Василіян....

  Катедральний собор св. Воскресіння (Катедра)

  На початку XVIII століття у Станіславові з'явилися отці-єзуїти. У 1720 році на місці згорілої (під час нападу турків) церкви ректор єзуїтської колегії о. Томаш Зеленський розпочав будівництво єзуїтського костелу. Звели святиню у...

  Костел Христа Царя

  Повернутий вірним костел Христа Царя (відомий як костел "на гірці”) збудували у 1932 році. Його використовували за радянських часів в якості складу. Храм освятили 24.06.1989р., а потім відремонтували. У цьому костелі на кошти...

  Колегіальний фарний костел Пресвятої Діви Марії

  Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії, Станіславська Колеґіата — найдавніший храм Івано-Франківська. Спочатку на його місці був зведений дерев'яний римо-католицький парафіяльний костел Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви...

  Залишити відгук
  Старайтесь висловлювати свої думки грамотно та лаконічно


с.Горохолина
с.Горохолина
Горохолина (Горохолино) — село в Україні, в Богородчанському районі..
с.Горохолин Ліс
с.Горохолин Ліс
Горохолин Ліс (Горохолина Ліс) — село в Україні, в Богородчанському районі..
с.Глибоке
с.Глибоке
Глибока (інколи Глибоке) — село в Україні, в Богородчанському районі..
с.Грабовець
с.Грабовець
Грабовець — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області,..
с.Бабче
с.Бабче
Бабче — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
Вірменська церква
Вірменська церква
Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії..
с.Добротів
с.Добротів
Добротів – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Колишня назва -..
Темпель
Темпель
Темпель — реформістська синагога в м.Івано-Франківськ. Ідея зведення темпля у..
Івано-Франківський обласний художній музей
Івано-Франківський обласний художній
Івано-Франківський обласний художній музей — обласний художній музей у місті..
смт.Богородчани
смт.Богородчани
Богородчани — селище міського типу, районний центр в Івано-Франківській області,..
с.Гута
с.Гута
Гута — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
с.Бабче
с.Бабче
Бабче — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
Церква Царя Христа (Майзлі)
Церква Царя Христа (Майзлі)
Ц́ерква Царя Христа, також відома як церква на М́айзлях, —..
с.Горохолина
с.Горохолина
Горохолина (Горохолино) — село в Україні, в Богородчанському районі..
с.Горохолин Ліс
с.Горохолин Ліс
Горохолин Ліс (Горохолина Ліс) — село в Україні, в Богородчанському районі..
Про нас

У світі є багато прекрасних куточків, один з них - Карпати . Це перлина в скарбниці України . У цьому Ви переконаєтесь, відвідавши Івано-Франківщину - край з неповторною історією та культурою, цікавими людьми.
Нашим покликанням є зібрати найкращі місця та краєвиди Івано-Франківщини.

Календар

«    Грудень 2016    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Всі права захищено. MANDRY.IF.UA © 2014-2015