MANDRY.IF.UA

Мандруй Прикарпаттям разом із нами!

    с.Добротів

    Категорія: Надвірнянський район Дата публікації: 3-02-2015, 22:51
    Добротів – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Колишня назва - Добрилів.
    У селі діють навчально-виховний комплекс, фельдшерсько-акушерський пункт на 5 кабінетів, сільський клуб, історико-краєзнавчий музей, бібліотека.
     
    На території села зареєстровані греко-католицька церква «Святих Володимира і Ольги» (отець Андрій Григораш) та православна церква Київського Патріархату «Положення Пояса Богородиці» (отець Михайло Слободян).

    На південний захід від села розташована пам'ятка природи — Добротівські відслонення.

    Історія

    Про те, що на території села Добротів проживали стародавні люди, свідчать залишені ними знаряддя праці. Найдавнішим з них 15-20 тисяч років. Це кремнієві скребки, ножі, проколки. Всі вони білі за кольором. До наступного періоду мезаліту належать ті, які мають форму вербового листка (верболисті). Це наконечники стріл, різці, ножі. В цей час відбулося потепління і на території нашого села появилися звірі, які водяться сьогодні.

    Заснування Добротова

    Цей період життя села залишається ще дуже маловивченим. Але і ті скупі дані свідчать про нелегке життя селян. Голодні роки, пошесті, стихійні лиха погіршували їхній стан. Найбільшою бідою того часу були напади татар.

    В ІІ-ІІІ ст. н.е. предки-язичники обожнювали незнайомі їм сили природи, поклонялися сонцю, вогню, деревам. До сьогодні в тій чи іншій мірі, збереглися аграрно магічні елементи Коляди на Різдво, Купала в веснянках і гаївках на Великдень, поливання водою в Юрїв день, петрування на свято Петра, т.п. Відмінність і самобутність таких святкувань від традицій інших сіл говорять про якийсь особистий, відокремлений шлях і час у розвитку нашого села.

    Про княжі часи, і те, що діялося на території нашого села ми дізнаємося із археологічних знахідок. Наприклад, сокира, ножиці і наконечники стріли – яскраві свідки про землеробів воїнів, наших предків.

    З переказів старожилів відомо, що на горі Вишковиця проживала родина, в котрій крім батьків було 12 дітей. Це підтверджує топонім Вишковиця із характерним, для того часу наголосу на першому від кінця складі.

    Перша письмова згадка про Добротів, тоді Добрилів, припадає на 1460 рік. В цей час селами від Делятина до Саджавки володіють шляхтичі брати Делятинські. З 1578 р. селами від Микуличина до Ланчина володіють пани Якуб Хотомірський та Криштоф Биздницький.

    В кінці XVI ст. Добрилів переходить у власність пана Костянтина Белзецького – галицького стольника.

    Село Добрилів було пільним, і майже все населення займалося землеробством та вирощуванням худоби.

    Проживали селяни за дворищною системою по два господарства в дворі в однокімнатних будинках "бурдеяк”.

    Добрилів у період міста

    Село Добрилів було власністю панів Белзецьких. Це були багаті люди, великі землевласники, власники соляних промислів і мали неабиякий вплив у Короні. На кінець XVI поч. XVII ст. припадає період найбільшого розвитку в селі ремесел та торгівлі. На цьому фундаменті зводяться політичні та економічні привілеї Белзецьких. Збагачуючись, вони вимагають від польських королів права перебудувати свої найбільш розвинуті села в міста, за рахунок яких можна б було збільшувати прибутки від доходів з ремесла і т.д.

    З 1616 р. Добрилів одержує статут міста. Мабуть дуже переконливими були дані про торгівельні можливості в цьому маленькому селі і добре були розвинені ремесла, щоб домогтися в короля дозволу на надання селу статусу міста. Більше як 100 років це мікромістечко відігравало важливу роль в економічному та культурному розвиткові краю.

    В 1623 р. в Добрилові зводиться замок-укріплення. Як форпост перед Делятином, де проживали Белзецькі: батько – Константин й сини: Олександр, Станіслав, Єварист, Ян, Теодор-Андрій, Боневентура-Константин. Замок обноситься валами, ровами з водою, дерев'яним частоколом, вежами.

    В 1624 р. в містечку Добрилів проживало 228 осіб, це найменше місто в Польщі. Поряд з ним, на карті Боплана бачимо тільки 4 міста, виділених ним в долині річці Прут. Тільки добре розвинуті торгівля та ремесла дали можливість більше як 100 років процвітати цьому маленькому містові. Добрилів славився на всю округу своїми ваговими ярмарками.

    Після смерті в 1643 р. Канстантина Белзецького, сини розпочали п’ятилітню міжусобну війну за спадок батька.

    Жителі Добрилова Івась Велзівський, Федір Сміганов, Пецлаще, Михайлович, Федик, Кушнір, Квасник та інші були в загоні Андрія намісника, який в 1648 р. із своїм загоном підтримав національно-визвольний рух під проводом Семена Височана.

    В 1670 р. місту належало 30 моргів землі, було 38 хат де проживали 209 жителів. Функціонував 1 млин. Селяни утримували 20 корів і волів.

    З 1661 по 1717 рр. місто управляється за Магдебурзьким правом.

    Добрилів у XVIII столітті

    В 1729 році Добрилів втрачає статус міста, скасовуються всі привілеї, занепадає торгівля. Видобування та переробка солі носить місцевий характер. Поряд з Добриловом впевнено зростають Делятин та Ланчин.
    скачать dle 10.3фильмы бесплатно

    Фотогалерея


    Більше фото див. в альбомі
    с.Добротів (18)
    mYROSLAV 17 листопада 2016 17:32

    prekrasno napysanyj opys vazhlyvoho sela ale reczennja v nyzu ne zrozumile

     

    З переказів старожилів відомо, що на горі Вишковиця проживала родина, в котрій крім батьків було 12 дітей. Це підтверджує топонім Вишковиця із характерним, для того часу наголосу на першому від кінця складі.

     

    Pojasnit proszu djakuju

     

    Czy u vaszomu seli abo v okolyci je viczni vohni gazu z zemli tak jak buly v Bytkovi?

     

    Szczo bulo pryczynoju szczo v Dobrotovi zbudovano pravoslavnu cerkvu 120 r.tomu?  Vidsicz na 600 r polonizacji???

    Ja z Nju Jorka sohodni v Kolomyi, holoduval za movu na pered Ukr domom  pryviz z druhom perszyj hurt z poza Kyjeva na studeckyj Majdan

    Zajmajusja poczatkamy pastuxovannja i drevnosteju ukr/huc/bojkivskoi movy.

    Czy u vas vozjat domovynu z mercem na mohylki kladbyszcze na sanax osoblyvo v liti czy koly nemaje snihu.  Sany ce zvyczaj z Lodovykovoi Doby koly szcze my ne prydumaly perszoho kolesa (+/- 7,500r.t.)  Tomu i slovo poxoron a ne 'pogrzeb'  Ne mozhna bulo grzebac v vicznoi merzloti  a xoronyly merciv pid ledom czy kaminjamy.  Ne bulo i czym spaljuvaty tila - ne bulo derev ani vuhlja ani gazu Viczni vohni poczaly hority 14,000 r.t. koly i poczalosja pryruczennja volkodava i ovec

     

    Myroslav

     

    Цитувати

    с.Глинки

    Глинки – село Надвірнянського району Івано-Франківської області, підпорядковане Середньомайданській сільській раді. В селі є сільський клуб, фельдшерсько-акушерський пункт на два кабінети. На території села знаходиться...

    с.Вишнівці

    Вишнівці – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. В селі діє сільський клуб. На території села зареєстрована греко-католицька церква «Пресвятої Богородиці»....

    с.Верхній Майдан

    Верхній Майдан – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Село Верхній Майдан знаходиться на південному сході від м. Надвірна. Відстань до районного центру - 7 км, а до обласного- 38 км. Найближча залізнична...

    с.Білозорина

    Білозорина – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. В селі є загальноосвітня школа I-II ступенів, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт на 2 кабінети. На території села зареєстрована греко-католицька церква...

    с.Білі Ослави

    Білі Ослави — село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Село, центр сільської ради, лежить на річці Ославці, за 19 км від районного центру та за 12 км від залізничної станції Делятин. Через село проходить автодорога...

    Залишити відгук
    Старайтесь висловлювати свої думки грамотно та лаконічно


смт.Богородчани
смт.Богородчани
Богородчани — селище міського типу, районний центр в Івано-Франківській області,..
с. Забережжя
с. Забережжя
с.Забережжя розташоване в східній частині Богородчанського району,на лівому березі..
смт.Делятин
смт.Делятин
Делятин — селище міського типу Надвірнянського району Івано-Франківської області, на..
с.Гвізд
с.Гвізд
Гвізд – село, центр сільської Ради. Віддаль до районного центру – м. Надвірної6 км,..
с.Білоберізка
с.Білоберізка
Білоберізка — село Верховинського району Івано-Франківської області. Орган місцевого..
Вірменська церква
Вірменська церква
Вірменська церква або Вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії..
с.Добротів
с.Добротів
Добротів – село Надвірнянського району Івано-Франківської області. Колишня назва -..
Темпель
Темпель
Темпель — реформістська синагога в м.Івано-Франківськ. Ідея зведення темпля у..
Івано-Франківський обласний художній музей
Івано-Франківський обласний художній
Івано-Франківський обласний художній музей — обласний художній музей у місті..
смт.Богородчани
смт.Богородчани
Богородчани — селище міського типу, районний центр в Івано-Франківській області,..
с.Гута
с.Гута
Гута — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
с.Бабче
с.Бабче
Бабче — село в Україні, в Богородчанському районі Івано-Франківської області, центр..
Церква Царя Христа (Майзлі)
Церква Царя Христа (Майзлі)
Ц́ерква Царя Христа, також відома як церква на М́айзлях, —..
с.Горохолин Ліс
с.Горохолин Ліс
Горохолин Ліс (Горохолина Ліс) — село в Україні, в Богородчанському районі..
с.Горохолина
с.Горохолина
Горохолина (Горохолино) — село в Україні, в Богородчанському районі..
Про нас

У світі є багато прекрасних куточків, один з них - Карпати . Це перлина в скарбниці України . У цьому Ви переконаєтесь, відвідавши Івано-Франківщину - край з неповторною історією та культурою, цікавими людьми.
Нашим покликанням є зібрати найкращі місця та краєвиди Івано-Франківщини.

Календар

«    Грудень 2016    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Всі права захищено. MANDRY.IF.UA © 2014-2015