Археологічні знахідки підтверджують, що життя первісних людей на околицях Делятина було з давніх давен. Найстаріші сліди життя відносять до 40 тисяч років тому, коли тут проживали нечисельні представники неандертальської людини. Ця людина залишила після себе крем'яні рубила, скребки та відщепи масивних форм, що знайдені в 70-х роках XX століття археологом Михайлом Клапчуком в урочищі Підкізів на околиці Делятина.
З кінця палеоліту — початку мезоліту (8—12 тис.років тому) в урочищах Кругляк і Куцикове поле виявлено сліди археологічного феномену, який названо площанською культурою.
При в'їзді в Делятин, в урочищі Гнила криниця в Вільховці знайдені кам'яні зернотерки, кам'яний молот, крем'яний серп, ножі, скребки, котрі пов'язують з комарівською культурою, що розвивалася 1,5—1,3 тис. років тому.
В VII—Х ст. на Прикарпатті закоренилися племена, що названі пізніше білими хорватами. В цей час з'являються поселення, городища. Городища по старослов'янському — «град» — укріплення або місце, що було оточене валами або ровами. Таке городище виявлено і в Делятині, це свідчить, що населений пункт не виник в часи пізньою середньовіччя, а існував щонайменше з початку розселення тут східнослов'янських племен.
Бл. 1240 р. в літописі згадується багата сіллю Коломийська волость Галицько-Волинського князівства. Делятин і сусідні села теж були багаті сіллю і саме тому, з XV–XVIII ст. Делятинщина входила до складу Коломийського повіту Галицької землі Руського воєводства.
В 1387 р. Прикарпаття остаточно стало частиною Польського королівства. Була запроваджена панщина, заборонялось виїздити від своїх панів до міст і за кордон. Нелегке життя населення часом погіршувалось внаслідок «голодних років», пошестей, стихійних бід, особливо повеней, нападів татар.
Вперше в документах Делятин згадується 9 березня 1400 р. Польський король Владислав подарував землі, що знаходились в Коломийському дистрикті над Прутом братам Стецькові та Івашкові Неговичам. Одержавши офіційний документ, брати занехаяли старе родове прізвище і взяли нове від найбільшої місцевості, а саме від Делятина, і з 1440-х років стали зватись Делятинськими.
В їхніх руках Делятин та околиці знаходилися до 1579 року, коли власниками Делятинщини згадуються Яків Хотимирський, Христофор Блудницький та Павло і Іван Турецькі.
Того ж року Делятин рахувався вже містом і нараховував 465 осіб населення. Делятин став центром окремої волості, до якої належали Микуличин, Великі і Малі Ослави (ймовірно, Білі іта Чорні Ослави), Ланчин та Саджавка.
В кінці XVI ст. Делятинська волость опинилась в руках магната Анджея Белж(з)ецького, який зосередив в своїх руках біля 50 населених пунктів між Чорногорою та Обертином.
У 1645 році в Делятині був збудований замок. В ньому була велика приватна бібліотека. Відомо, що вона стала предметом майнової суперечки в Галицькому гродському суді у 1643–1646 рр. між братами Бонавентуром і Теодором після смерті магната Белзецького.
Пилява
В XVIII столітті, Делятин перейшов до графів Потоцьких. Після 1772 року Делятин став повітовим містом Станіславівської округи. Незважаючи на те, що орендарями містечка з 1783 року були вже графи Цетнери, Делятин дістав підтвердження своєї давнішої емблеми — герба «Пилява». Конкретна згадка про делятинський міський герб існує в реєстрі міської геральдики Галичини, складеному у 1897 році львівським архівістом Ф. Ковалишиним. Відповідно до його відомостей, гербом Делятина у XVIII–XIX століттях був родовий знак власників містечка Потоцьких — «Пилява», загалом присутній у гербах численних міст-володінь цього роду: "На блакитному тлі срібний трираменник, патріарший хрест без правої частини нижнього рамена.
Антифеодальний рух
В 1621 році було знищено від набігу татар багато покутських і гуцульських сіл, в тому числі і Делятин. Тяжке життя селян і міщан викликало супротив.
Найбільший відкритий виступ селян мав місце в 1648 році після звістки про наближення козацьких загонів Б. Хмельницького на Прикарпаття.
Делятинських повстанців очолив місцевий парох Андрій Намісник. В його загоні нараховувались десятки осіб з майже всіх населених пунктів Делятинщини. Сили були нерівні, частину повстанців впіймано і репресовано, але дехто з них приєднався до козацьких загонів та подався з ними на Придніпрянщину.
Антифеодальний рух поширювався по Гуцульщині у XVII–XVIII столітті і отримав назви опришківство.
Першим ватажком опришків, що діяли на Делятинщині, був Нестор, покараний за свою діяльність судом у Делятині в 1681 році.
В 1738 році вперше в долині Пруту появилися опришки Олекси Довбуша. В 1730 роках опришками керували Петро Сабат та Григорій Дранка з Делятина
Під владою Австро-Угорщини
Після трьох поділів Польщі Делятин, як і все Прикарпаття, з 1772 році відійшов до Австрійської імперії. Австрійський уряд почав наводити порядок в Галичині, визначив права шляхти та обов'язки їх підданих. В 1848 році селяни отримали довгоочікуване звільнення від панщини й юридично стали рівноправними громадянами Австро-Угорщини. Того ж року населення регіону взяло участь у перших виборах послів до віденського парламенту, віддаючи свій голос за селянина із Струпкова О. Григорчука. В 1861 році населення Делятина голосувало у перших виборах до Галицького сейму, вибираючи послом М. Лавриновича.
Від виборчого округу Калуша, Богородчан, Делятина послом до австрійського парламенту (1873–1878) було обрано відомого вченого Антона Петрушевича.
У XIX ст. Делятин — це єврейське містечко. У 1880 році в ньому мешкало 1577 євреїв із загальної чисельності населення 4495 осіб, а в 1890–2096 євреїв з 5195.
З 1900 р. в Делятині працюють молоді адвокати Микола Лагодинський, Михайло Козоріз. З 1906 р. по 1912 р. адвокатську практику проходив Іван Семанюк (Марко Черемшина). Вони та їх однодумці закладали по селах читальні, молодіжні спортивно-пожежні товариства, кооперативи і позичкові каси. В 1907 році жителі Делятина вибрали своїм послом до віденського парламенту радикала М. Лагодинського.
Громадське життя Делятина (кінець XIX — початок XX ст.)
Молодь Галичини гартує свій національний дух у молодіжних патріотичних організаціях «Січ», «Луг», «Пласт», «Сокіл».
Наприкінці XIX століття в Галичині виникає товариство із зрозумілою і простою назвою — «Просвіта». Просвіта відіграє важливу роль у піднесенні національної свідомості. В 1902 році постала читальня «Просвіти» в Делятині. Для пожвавлення просвітницького руху надає практичну допомогу читальням, створюються проміжні ланки — філії. В 1908 році створюється філія «Просвіти» в Надвірній. 21 квітня 1912 році створено повітову філію товариства. Головою повітової філії «Просвіта» було обрано голову делятинського суду Г. Онуферка.
«Січ» в Делятині заснована в 1907 році директором «Руської Каси» М.Климовичем, доктором наук Іваном Семанюком (Марко Черемшина), Іваном Гродзіцьким — залізничним урядовцем, Михайлом Козорізом — адвокатом та іншими свідомими гуцулами. Спочатку січовики збиралися на горбочку за старим цвинтарем біля хати Юрка Флиса (Посіч). Пізніше доктор М.Лагодинський відпустив «Січі» домівку «Руської Бесіди», де відбувалися концерти, театральні вистави та тренування у вправах, яких учив Михайло Канчук. Першим кошовим «Січі» був Іван Гродзіцький, а скарбником — Василь Небелюк, одним з четарів — Іван Яворський.
Сюди на свята, віча, збори і січові фестини сходились активісти руху з Ворохти, Яблуниці, Микуличина, Яремче, Заріччя, Добротова, Ланчина та інших населених пунктів. Делятинська «Січ» мала до 250 членів та свій оркестр з 25-ма інструментами. Делятинська «Січ» була учасником ювілею Т.Шевченка у Львові 28 червня 1914 року у складі 30 січовиків та оркестру.
Воєнні лихоліття
Перша світова війна
Не знали січовики, що тут, у Львові, вони почують про початок Першої світової війни і що з «січовиків» вони стануть славними Січовими Стрільцями. До УСС вступили С.Зінич, М.Брайляк, І. Яворський та інші.
Перша Світова війна тягарем обернулася для Делятина і його жителів. Тут, на берегах р. Прут, проходила лінія фронту літом 1916 року під час наступу російських військ, так званого «Брусиловського прориву».
Війною було знищено 80% житлових, переважно дерев'яних, будинків та господарських споруд, всі залізничні та шосейні мости, тартаки та перестала функціонувати знаменита солеварня «Саліна».
В міжвоєнний період містечко помалу відновилося, економічний стан почав потроху покращуватися. Розташований в мальовничому районі, Делятин був популярним курортом, приймав близько 1000 відвідувачів щороку наприкінці 1920-х років.