Іва́но-Франкі́вськ (раніше — Станиславів, Станіслав) — обласний центр Івано-Франківської області, економічний і культурний центр Прикарпаття, одне з найбільших міст Галичини.
З 1662 до 1772 року і з 1918 до 1939 року мало назву Станиславів (пол. Stanisławów), з 1772 до 1918 року — Станіслав (нім. Stanislau). З 1939 року радянською владою було повернуто австрійську назву Станіслав, а 9 листопада 1962 року з нагоди 300-річчя місто було перейменовано у Івано-Франківськ на честь видатного письменника Івана Франка.
Розташування
Івано-Франківськ розташований на Покутській рівнинній території південного заходу України у межиріччі Бистриці Надвірнянської і Бистриці Солотвинської. Територія міста становить 3,89 тис. га (0,3% території області). У підпорядкуванні Івано-Франківської міської ради перебуває 5 навколишніх сіл: Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники, Хриплин.
Клімат
Клімат помірно континентальний. Середня температура: січня — −5 °C. квітня — +12 °C. Липня — +19 °C. жовтня — +2 °C.
Населення
Станом на 1 лютого 2013 р. у м. Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді, за оцінкою, проживало 243,9 тис. осіб, у тому числі в обласному центрі — 226,1 тис., в сільській місцевості — 17,8 тис. осіб. Кількість жителів з початку року збільшилась на 91 особу. Такі зміни відбулись за рахунок природного приросту на 441 особу, водночас, спостерігалося міграційне скорочення населення на 350 осіб.
Економіка
Економіка міста представлена широким спектром галузей матеріального виробництва, а саме: промисловість, будівництво, транспорт, зв'язок, а також нематеріальною сферою економіки. Остання визначає специфіку м. Івано-Франківська як обласного центру, в якому зосереджена основна мережа ринкової інфраструктури, фінансових установ, закладів освіти, охорони здоров'я та культури. Основними галузями економіки міста є харчова та переробна промисловість, будівництво, машинобудування, легка промисловість, туризм. Промисловість займає близько 15% в загальній зайнятості населення та представлена 536 промисловими підприємствами, з яких понад 50 — великі. За останні роки спостерігається позитивна динаміка збільшення обсягів реалізованої продукції від 619 млн грн. у 2005 році до понад 2 млрд грн. у 2009 році. Промисловість м. Івано-Франківська представлена підприємствами машинобудування, металообробки, деревообробної, легкої, харчової промисловостей, промисловості будівельних матеріалів. Промислові підприємства розташовані по периметру міста, а соціально-культурні заклади, адміністративні та банківські установи — в його центральній частині.
У 2006 році поступило 12,3 млн дол. Це є найбільшим показником за період надходжень інвестицій в економіку міста (для порівняння у 2005 році поступило 4 млн дол., у 2004 році — 1,6 млн дол., у 2003 році — 2,0 млн дол.
Підприємствами міста досягнуто зростання обсягів виробництва, які за січень — грудень 2006 року за попередніми даними склали 650,0 млн. грн., що становить 108% до відповідного періоду минулого року.
Промисловість
Івано-Франківськ є значним центром машинобудівної, деревообробної, хімічної та легкої промисловості.
Протягом 2009 р. промисловими підприємствами Івано-Франківська реалізовано продукції у відпускних цінах (без ПДВ та акцизу) на 2390,5 млн грн.[17].
Обсяг реалізованої промислової продукції (робіт, послуг) за 2008 р. — 2593 млн грн.
В місті діють такі заводи та промислові підприємства:
Державне підприємство "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод", яке входить в Державний концерн «Укроборонпром»" і є правонаступником ДП Міністерства оборони України "63 котельно-зварювальний завод"
асфальтний завод
ВАТ «Промприлад»
Завод залізобетонних виробів
ВАТ «Залізобетон»
ДП «Залізобетон»
ВАТ "Індуктор"
ВАТ "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод"
ВАТ ВТКФ «Ласощі»
ВАТ «Пресмаш»
ТОВ машинобудівний завод «Автоливмаш»
ТзОВ «Хімтехнопласт»
ПП «Інструмент»
ТзОВ «Інтелком»
ВАТ «Полімер»
ВАТ «Івано-Франківський лікеро-горілчаний завод»
Завод побутової техніки "Electrolux"
скачать dle 10.3фильмы бесплатно