Перш за все, при виборі спального мішка потрібно зважити на вік, стать та статуру того, кому він належатиме. Під час експедиції умови різко відрізняються від звичайних. Людина витрачає багато сил, але отримує мало калорій. Щоб оптимізувати обмін речовин, організм використовує раніше накопичену енергію. У повних людей її виявиться більше, ніж у тих, хто має атлетичну статуру. Виходить, що повна і звичайна людина в однакових спальниках будуть спати по-різному.
Щодо статі, то жінкам слід враховувати, що вони можуть не витримувати таку температуру, як чоловіки і повинні мати спальний мішок, що забезпечить температуру на 5 градусів вищу, ніж той, який використовує чоловік. Вік також впливає на вибір. Літній людині потрібно брати більш теплий спальник. Для дитини ще більш важко визначити відповідний тепловий баланс. Тому для неповнолітніх і тих, хто вже наближається або переступив 50-річний рубіж, потрібно вибирати спальник, орієнтуючись на верхній поріг теплового режиму, як на нормальний.
Оскільки ми згадали про тепловий режим,то тепер розглянемо його більш детальніше. Звичайно ж, не існує таких спальних мішків, що підійшли б як для високогірної експедиції, так і для рибалки. На спальнику є два теплові режими: температура комфорту, тобто та температура, при якій людина, що ночує в наметі, зможе спати. І температура екстриму − гранична температура, при якій можна у цьому спальнику спати на відкритому повітрі.
Температура комфорту − під цим мається на увазі кількість тепла, яке дозволить спокійно спати всю ніч. Верхня цифра означає, що при цій температурі (наприклад, +15) турист може розстебнути спальний мішок, відкинути капюшон і при цьому не буде перегріватися. Нижня цифра − та межа, при якому застебнутий спальник при ночівлі в наметі нормально зігріє сплячого.
Температура екстриму передбачає, що спальний мішок здатний при цій температурі захистити від сильного переохолодження. Інше питання, наскільки комфортно буде спати людині при такій температурі. На цей тепловий режим зазвичай орієнтуються треновані спортсмени, альпіністи і ті, хто вибирає спальний мішок для походу по рівнинній місцевості в теплу пору року без сильних нічних перепадів температур.
Одним з найважливіших критеріїв вибору спального мішка являється якісний наповнювач та матеріал, з якого зроблений даний спальник. Пух − найдорожчий, але і самий кращий наповнювач. Жодна синтетика не може замінити пух за своїми властивостями. Плюси його безсумнівні − важить він мало, володіє високими термоізоляційними властивостями, сильно стискається без подальших втрат в обсязі. Але будь-який пух не підходить − тільки від водоплавних птахів, оскільки саме їх пух має спеціальну змазку, яка дозволяє самим птахам не промокати, а значить, і наповнювач з пуху буде в якійсь мірі водонепроникним. В іншому випадку пуховий наповнювач просто зігниє.
Але необхідно знати, що пух не є єдиним компонентом у пуховому наповнювачі. Щоб легкий і м’який пух не відлежався, його «розбавляють» пером. І від того, як багато пера в наповнювачі, будуть залежати його якісні характеристики. Прийнятий такий міжнародний критерій як FP − fill power − сила стиснення. Зазвичай в теплих спальних мішках кількість пера не повинна перевищувати 20%. Якщо пера менше 10%, є ризик, що пух буде нееластичним.
Такі наповнювачі, як холлофайбер і синтепон, відносяться до найбільш дешевих. Їх максимальний температурний межа − мінус 10 градусів. Вага спальників з такими наповнювачами від 1 кг до 2,3 кг. Звичайно, влітку на риболовлю чи полювання такий спальник брати добре, якщо ночувати в наметі. Зручно використовувати синтетичний спальник в плаванні, водному поході − він швидко висохне навіть при температурі нижче нуля. Головний недолік спальних мішків з наповнювачем із синтепону і холлофайберу − швидкий вихід з ладу. Вони злежуються, втрачають свої теплоізоляційні властивості і вже через кілька років інтенсивного використання нікуди не годяться.
Ближче всіх до пуховим спальникам − силіконові. Такі наповнювачі складаються з силіконового волокна, всередині яких міститься повітря, за рахунок чого спальник має високі термоізоляційні показники. Силіконовий наповнювач може відрізнятися товщиною і густотою волокон, ступенем наповненості повітрям волокна. Матеріал наповнювача дозволяє спальному мішку залишатися еластичним навіть через 5 сезонів.
В хорошому спальному мішку ви ніколи не побачите простьобаних наскрізь, так званих «холодних» швів. Від спального мішка сумнівної якості його відрізняють: наявність посиленої блискавки, що запобігає випадковому захоплення тканини; шнур, який фіксує капюшон спальника; ідеально рівні шви; петля для просушування; якісна фурнітура (поліестер, бавовна, фланель).
Отож, приємного вам відпочинку! Сподіваємося, що вибраний вами спальний мішок допоможе комфортно провести ніч на природі!
Підготувала: Лілія Дідок