За легендою, ця чарівна долина з’явилась ще за сивої давнини.
Подарував якось молодий гончар князевій дочці дивну вазу, на якій, наче живі, сяяли білі нарциси. Недогледів князь доньку, спалахнуло між князівною та гончарем палке кохання. Все було б добре, але бідним був той хлопець. Полетіла з князевої гори та гарна ваза, розбилась на дрібні скалки та всіяла рясним дощем долину, де зустрічались закохані. На ранок на місці тих скалок розквітли білосніжні нарциси. То й маємо тепер ми Долину нарцисів, гарну казку та унікальне за красою місце в Карпатах.
Ніхто точно не знає, звідкіля воно взялося. Можливо, самозакоханий Долина нарцисів, Хуст Нарцис вмер тут на березі прозорої річки, побачивши своє відображення, тому й проросли тут білосніжні квіти. А може це сльози, що капали з очей ікони Пресвятої Богородиці, яку хотіли вивезти з долини, на якій в давнину з’являвся образ Діви Марії. Літа проходять, а легенди залишаються.
Мають свою «легенду» і вчені. Вони стверджують, що в льодовиковий період зійшов з гір цілий пласт разом із родючим ґрунтом та усією рослинністю. На доказ цієї гіпотези наводять приклади аналогічних місць в Альпах, Балканах, Карпатах, які знаходяться значно вище, близько 1000-2000 м над рівнем моря. Клімат та велика кількість води сприяли розповсюдженню нарцисів по всій долині.
Люди до такого витвору природи завжди ставились з повагою. Ще в Австро-Угорщині урочище Киреші, де знаходиться Долина нарцисів, було під охороною держави. Лікарські рослини, що росли в долині, використовували в своїй практиці лікарі. Місцевим мешканцям повністю заборонялось використовувати землі на сільськогосподарські потреби. На жаль, за часів радянської влади було розорано та проведено осушення близько 50 га заповідних земель. Професор Ужгородського національного університету В.І.Комендар доклав величезних зусиль для припинення меліоративних робіт в Долині нарцисів.
В наш час територію Долини нарцисів включено до Карпатського біосферного заповідника. Загальна площа нарцисових полів сягає близько 170 га. Нарциси ростуть острівцями. Крім них в заповіднику росте ще більш як 500 видів рослин, 15 з яких занесені до Червоної книги України.
Інформація для туристів
Період цвітіння – близько двох тижнів у першій половині травня. Точну дату початку цвітіння вказати важко, наближено - після 10 травня. Пік цвітіння припадає на середину травня. В цей час сюди приїзджають десятки тисяч туристів.
Але якщо Вам не поталанило і Ви не побачили квітуче нарцисове поле, не впадайте в відчай. Подивіться навколо. Карпати полонять своєю красою, особливо навесні.
Нарциси занесені до Червоної книги України, територія їх розповсюдження кожного року зменшується. Квіти заборонено зривати, штраф за кожну одиницю досить великий. Проте продаж квітів - це один із видів заробітку дітей місцевих мешканців.
Не відстають від них і туристи: зробити світлини, на яких «я гарна серед квіточок» і залишити після себе витоптану галявину - це звична справа.
Не топчіть!
В Карпатах є безліч місць, де Ваше симпатичне обличчя буде виглядати ще краще.
Час роботи. Прохід на територію долини в травні платний. Квитки можна придбати до кінця світлового дня.
Як добратися
Спочатку необхідно доїхати до Хуста, а далі за вказівником на урочище Кіреші чи Долину нарцисів. За потреби місцеві жителів люб'язно підкажуть напрямок руху.
Найближчі туристичні об'єкти
- Хуст, Хустський замок, Хустська Реформатська церква – 6 км;
- Нижнє Селище, відоме виготовленням високоякісного сиру – 9 км;
- село Іза - славиться майстрами лозоплетіння – 5 км;
- село Іза – за селом розташована ферма, на якій розводять оленів, олені дозволяють годувати себе з рук – 6 км;
- озеро Синевір - 75 км від Хуста.
Координати
Закарпатська область,
Хустський район,
урочище Кіреші
48° 10′ 42″ N, 23° 20′ 59″ E
Фотогалерея