Як себе поводити в Карпатах під час грози
Грози в Карпатах — явище часте, і на відміну від рівнинних гроз вони значно агресивніші і наслідки після них теж можуть бути більш руйнівні і значно трагічніші. Якщо ще врахувати факт зміни клімату — ймовірність того, що ви потрапите під грозу, досить висока. Кілька років тому гроза на Прикарпатті пройшла в січні. Тому можемо прогнозувати, що часовий коридор грозового періоду значно розширюється.
Чому грози в горах значно небезпечніші
Чому грози в горах значно небезпечніше, ніж на рівнинах. Відповідь очевидна: якщо на рівнинах найбільшу небезпеку становить грім і блискавка, то в гірських місцевостях гроза може викликати стрімкий руйнівний паводок або селевий потік. Одне й інше також становить чималу небезпеку для відпочиваючих.
Що робити і як поводитися під час грози в Карпатах
- Порада перша — правильно плануйте час прогулянок і подорожей. За статистикою, більшість гроз в горах припадають на літо в другій половині дня. Тому, якщо ви пасивний відпочиваючий, намагайтеся всі вилазки в гори здійснювати по ранку.
- Порада друга — теж стосується пасивних туристів. Якщо під час грози ви в котеджі, садибі не варто розслаблятися. Насамперед закрийте усі вікна і двері і особливо кватирки. У приміщенні не повинно бути протягів. Також відключіть (повитягуйте з розеток) всі електричні прилади, оскільки ті, як і протяг, притягують кульову блискавку. Також постарайтеся знаходитися якомога далі від електричних приладів.
- Порада третя — якщо гроза застала вас під час прогулянки в горах, уважно шукаємо місце, де можна перечекати грозу. Ні в якому разі не ховайтеся від грози на підвищенні, для цього краще знайти групу низькорослих дерев і там перечекати грозу.
- Порада четверта — під час пошуку захисту від грози уважно звертаємо увагу на стан дерев. Якщо дерево має ознаки руйнування вогнем, у такому місці також небезпечно перебувати, оскільки в це дерево блискавка можливо потрапляла не раз. Вже доведено, що блискавки частіше потрапляють в дуб, тополю, сосну і ялину. А останніх у Карпатах росте предостатньо. Менш вразливими до блискавок є верба, клен та кущі.
- Порада п’ята — при виборі місця захисту уникайте берегів гірських річок, особливо гірських струмків. Останні, за словами працівників МНС, надзвичайно небезпечні під час злив. У струмків відсутній резерв для надлишкової води, тому вони за лічені хвилини можуть перетворитися на смертоносний потік, змиваючи все і всіх на своєму шляху. І ця раптовість часто не залишає шансу на реакцію в постраждалих.
- Порада шоста — Тепер про ситуації, коли гроза застала вас на гірській галявині чи на відкритій місцевості, і до дерев бігти далеко. Що робити в такій ситуації? Знову ж не забувайте, що слід уникати окремо стоячих дерев, оскільки ті є чудовою приманкою для блискавок. У такому випадку слід шукати якесь поглиблення, ямку, западину тощо. Коли є вибір, радимо обирати сухі западини, оскільки волога земля значно частіше отримує вогняні подарунки від Зевса. Хоча знайти суху улоговину на відкритій місцевості вкрай складно, тому, коли ховаєтеся у вологому поглиблені, ні в якому разі не лягайте там в повний зріст. Це необхідно для того, щоб мінімізувати ваш контакт з поверхнею, котра слугує як провідник.
- Порада сьома. Хто по горах бродить пішки, а хтось — шолом на голову і на велосипед або квадроцикл. Так от, якщо вас гроза застала під час їзди на таких транспортних засобах, перше що потрібно зробити — негайно зупинитися. А далі читаємо поради від першої по шосту.
Загальні правила безпеки
Ну і на завершення кілька слів про особливості блискавок. На сьогодні науці відомо, що блискавка це електромагнітне явище великої сили і потужності, тому її поведінка часто і продиктована фізичними особливостями. Пошук найкоротшого шляху до замикання електричного кола і пояснює любов блискавок до предметів, які виділяються над загальною поверхнею, також цим пояснюється любов до електричних і магніто-випромінюючих приладів. Звідти і ще кілька загальних правил, які актуальні не тільки в горах, але і скрізь, де є грози.
- не купайтеся під час грози
- не спілкуйтеся під час грози по стільникових телефонах
- під час їзди в автомобілі в грозу познімайте всі виступаючі декоративні елементи, і особливо радіоантени.
При дотриманні цих правил гірська літня гроза не тільки не завдасть вам клопоту, а стане причиною для цікавих спогадів, вражень, а можливо до початку нових романтичних відносин.
Адже що з’являється після дощу? Вірно! Веселка!
скачать dle 10.3фильмы бесплатно
Перебуваючи взимку в горах, кожна хвилина має бути використана у задоволення, адже важливо запастися яскравими враженнями й позитивом на рік вперед, до наступної мандрівки і при цьому не заблукати й не перемерзнути....
Якщо в голові назріло рішення поповнити лави туристів, які вирушають у далекі мандрівки із ночівлею, то про цю саму ночівлю, а також прихисток від снігу, сонця й дощу, й слід подбати перш за все. Сьогодні ми з’ясуємо, як обрати...
Перебуваючи на відпочинку в горах, особливо у незнайомій місцевості, завжди існує вірогідність втрати орієнтування. Ризик заблукати, мандруючи гірськими ландшафтами, підвищується ввечері, адже видимість знижується, а також...
Недарма любителям походів та мандрівок лісами медики та рятувальники радять особливо бути пильними навесні та на початку літа. Певна річ, перебуваючи далеко від дому, треба берегтись від злив, шквалів вітру та інших природних...
Аптечка — набір лікарських засобів, які призначаються для надання першої допомоги. Вміст і розмір аптечки залежить від передумов надання допомоги, характеру захворювань та травм, а також кількості чоловік, яким може бути потрібна...